دسته‌بندی نشده

پسته و دیابت؛ آیا پسته قند دارد؟

به مناسبت روز جهانی دیابت.

آیا پسته قند دارد؟

به طور کلی خوردن پسته تا حد زیادی مکانیسم جذب در مواد قندی را کاهش می دهد و موجب می شود تا ساعاتی بعد از خوردن این آجیل خندان، بدن شما مواد قندی کمتری را جذب نمایید. با این کار مقدار قند خون کاهش پیدا کرده و دیابت به خوبی کنترل می شود؛ زیرا قند پسته یک منبع عالی برای تامین انرژی می باشد.

شاید برای شما جالب باشد که قند پسته تازه نسبت به پسته های مانده کمی بیشتر است، اما در مقایسه با بقیه خوراکی ها دارای قند کمتری می باشد. البته به دلیل وجود مواد نشاسته ای در پسته تازه موجب می شود تا قند پسته تازه تا حد زیادی کم شود و به همین دلیل پسته برای دیابت خوب است و این دسته از افراد به مقدار معینی می توانند از آن استفاده کنند.

رابطه پسته و دیابت!

در بیماری دیابت، قند پیوندی با پروتئین تشکل می شود و به همین دلیل دیگر برای بدن غیر قابل استفاده می شود؛ به این فرایند گلیکاسیون می گویند. تحقیقات نشان داده است که آنتی آکسیدان های موجود در پسته برای دیابتی ها موجب کاهش میزان گلیکاسیون می شود. به همین دلیل است که پسته برای دیابت خوب است.

معرفی آجیل مناسب برای افراد دیابتی

به طور کلی آجیل ها دارای مقادیر زیادی از چربی های مفید است، این نوع چربی های غیراشباع موجب محافظت از اندام ها، مانند قلب می شود. به عنوان نمونه بادام موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در افراد دچار بیماری دیابت نوع ۲ می شود.

لازم به ذکر است که هر نوع آجیلی برای افراد دیابتی مناسب نیست به عنوان نمونه آجیل شور موجب ایجاد عوارضی جبران ناپذیری برای سلامتی افراد می شود. مغریجات دارای مواد مغذی مانند پروتئین، ویتامین E، فولات، تیامین، منیزیم، کاروتنوئیدها، آنتی اکسیدان ها و فیتواسترول ها است. پسته دو اتیشه گهربد به دلیل فراوری پسته بدون نمک یک اجیل خوشمزه و جذاب برای افراد مبتلا به دیابت است که دوست دارند اجیل بوداده و بدون نمک مصرف کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *